eTwinning Plus kontaktni seminar

Autor: Marijana Ivošević, Petar KOPUNOVIĆ LEGETIN, 28. 7. 2016.

U glavnom gradu Poljske, Varšavi, u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU od 30. lipnja do 3. srpnja održan je eTwinning Plus kontaktni seminar u okviru projekta eTwinning koji je dio Programa Erasmus+. Među četiri sudionika iz Republike Hrvatske, odabranih prema ocjenjenoj prijavi i iskazanoj osobnoj motivaciji za sudjelovanjem u aktivnosti, dvoje je bilo iz Osijeka: Tatjana Kristek ravnateljica OŠ „Vladimir Becić“ i Petar Kopunović Legetin vjeroučitelj u OŠ „Mladost“.

Na seminaru je bilo sveukupno 63 sudionika iz 13 europskih zemalja (Armenija, Hrvatska, Cipar, Republika Češka, Francuska, Gruzija, Njemačka, Mađarska, Litva, Malta, Moldavija, Poljska i Slovačka).

Sudionici su kroz predavanja i radionice upoznali razvoj učeničkih kompetencija, ulogu škola partnera u projektima kao i primjenu brojnih alata informacijsko-komunikacijske tehnologije u projektima. Prezentiran je Erasmus+ program i eTwinning aktivnosti. Objašnjeno je kako pokrenuti i voditi uspješan eTwinning projekt te prikazani primjeri projekata kroz primjere dobre prakse.

Na multilateralnom seminaru sudionici imaju mogućnost uspostaviti suradnju s europskim kolegama i pokrenuti međunarodne projekte koristeći portal eTwinning. Među brojnim projektima osmišljen je i projekt osječke škole „Mladost“ te škola iz Malte i Slovačke: „Colours of your life“. Svaka boja lijepa na svoj način, ali slika je ljepša kada je puna različitih boja. Svi smo različiti, ali svi ujedinjeni u vjeri.

Cilj projekta je potaknuti učenike na surađivanje i rad u grupama kako bi razmijenili vjerske ideje, vrijednosti, pogled na život i stavove kroz različite kulturne prakse.

Seminari ovakvog tipa su hvale vrijedni jer doista konkretno pomažu učiteljima koji žele raditi i izvan granica svoje škole, grada, države. Velika je prednost jer se na samom seminaru smišlja i prijavljuje projekt, pa oni koji to nisu činili to nauče, a oni koji su možda znali djelomično, nakon seminara u potpunosti mogu kreirati i provoditi projekte.