STUDENI

AKTIVNOST: Obilježavanje Dana vukovara - prigodni program u holu škole i paljenje svijeća

Studeni

DJEČJE GRADSKO VIJEĆE

ŠTO JE DJEČJE GRADSKO VIJEĆE?

Dječje gradsko vijeće Grada Osijeka (u daljnjem tekstu: Dječje gradsko vijeće) institucionalni je okvir za ostvarivanje dječjih prava u pogledu djelatnog sudjelovanja u životu Grada Osijeka, koji se provodi uz sudjelovanje učenika iz svih  20 osnovnih škola na području Grada, budući da je škola:

- mjesto od posebnog značenja za svu djecu

- prostor gdje je najlakše osigurati prikupljanje mišljenja, razmjenu iskustava i zamisli između izabranih vijećnika i druge djece

- ustanova što usmjerava i osposobljava djecu za aktivno građanstvo.

Dječje gradsko vijeće osigurava djeci slobodno izražavanje mišljenja, iznošenje prijedloga odraslima i sudjelovanje u procesu donošenja odluka, kojima se podiže kvaliteta življenja u Gradu. Dječje gradsko vijeće upozorava Gradsku upravu na probleme i predlaže rješenja koja su u interesu djece.

Dječje gradsko vijeće uključuje svu djecu uzrasta od 10. do 13. godine života, tj. od 4. do 6. razreda osnovnih škola s područja Grada Osijeka.

Dječje gradsko vijeće predstavničko je tijelo, što osigurava ostvarivanje prava na izražavanje mišljenja o svim bitnim pitanjima koja se tiču djece i učenika, kako onih u svezi škole, tako i onih životnih - na razini cijeloga grada.

KANDIDIRANJE NA IZBORIMA

Iskoristi priliku - neka se i tvoje mišljenje čuje!

Kandidiraj se na izborima za Dječje gradsko vijeće!

Kandidirati se može svaki učenik  4., 5. i 6. razreda, neovisno o spolu.

Pisanu kandidaturu učenici dostavljaju voditelju Vijeća učenika škole.  Ona treba sadržavati životopis i kratko obrazloženje, odnosno pojašnjenje razloga koji kandidata čine najboljim predstavnikom škole i svih njenih učenika. Kandidatura mora biti ozbiljna, istinita i vjerodostojna jer je u protivnom Školski birački odbor ne će prihvatiti. Sve kandidature i lista kandidata objavit će se na školskoj oglasnoj ploči jedan dan nakon isteka roka za kandidiranje.

Pisanu kandidaturu treba dostaviti voditelju Vijeća učenika škole  najkasnije do 3. prosinca 2014. godine.

IZBORI

Izbori za vijećnike održat će se po izboru ravnateljice/ravnatelja  9. prosinca 2014. godine.

Pravo glasa na izborima imaju svi učenici 4., 5., 6., 7. i 8. razreda, neovisno o spolu. Školski birački odbor priprema listiće za glasovanje.

Tajnost glasovanja osigurat će paravanom odijeljeni birački stolovi.

Svaki se birač prilikom preuzimanja izbornog listića mora identificirati, tako što će članu Školskog biračkog odbora predočiti svoju iskaznicu za školsku knjižnicu, ili obavijest o ostvarenim rezultatima na kraju polugodišta, ili svjedodžbu.

Izborni listić je valjan, ako je na njemu zaokružen redni broj ispred imena samo jednoga kandidata. Izborni listić na kojemu je zaokruženo više kandidata, ili je na njemu nešto napisano, odnosno nacrtano - Školski birački odbor proglasit će nevažećim.

Kandidat 6. razreda s najviše dobivenih glasova stječe status odabranog vijećnika u Dječjem vijeću Grada Osijeka, a njegovi su zamjenici kandidati 4. i 5. razreda koji su na izborima dobili najveći broj glasova.

Najkasnije u roku od 3 dana po održavanju izbora, predsjednik Školskog biračkog odbora proglasit će rezultate izbora za vijećnika koji će predstavljati tvoju školu u Dječjem gradskom vijeću. Izborni rezultati se objavljuju na školskoj oglasnoj ploči.

Svaka škola bira jednog dječjeg vijećnika (6. razred) i

dva zamjenika (4. i 5. razred).

RAD DJEČJEG GRADSKOG VIJEĆA

Dječje gradsko vijeće slično je 'odraslom' gradskom vijeću gdje vijećnici raspravljaju o različitim temama vezanim uz život grada i njegovih građana te predlažu rješenja određenih problema i načine poboljšanja kvalitete života.

Dječji vijećnici na sjednicama raspravljaju o temama od interesa za život djece. To su prvenstveno: školske i izvanškolske aktivnosti, zdravlje, sigurnost djece, slobodno vrijeme, kultura, sport i zabava za djecu te programi i projekti udruga i ustanova koje rade s djecom i mladima. Dječji vijećnici predlažu također aktivnosti i programe koje bi trebalo ostvariti, kako bi se poboljšao život djece u Osijeku.

Dječje gradsko vijeće iz redova dječjih vijećnika birat će dječjeg gradonačelnika/gradonačelnicu, njegovog zamjenika/zamjenicu i glasnogovornika/glasnogovornicu DGV.

Dječji gradonačelnik/gradonačelnica predstavljat će Dječje gradsko vijeće i svu djecu s područja Grada Osijeka.

ŠTO AKO POSTANEŠ DJEČJI VIJEĆNIK?

Vijećnik Dječjeg gradskog vijeća je obvezan sudjelovati u svim aktivnostima Dječjeg gradskog vijeća (sjednice Dječjeg gradskog vijeća, obrazovne radionice, rad na projektima, prikupljanje mišljenja i prijedloga o važnim pitanjima za život djece, promotivne aktivnosti) te po potrebi   informirati o aktivnostima Dječjeg gradskog vijeća školu koju predstavlja .

O temama o kojima će se raspravljati na sjednicama Dječjeg gradskog vijeća, vijećnik je obvezan prikupiti mišljenja i prijedloge učenica i učenika svoje škole, ali, općenito i djece u Gradu.

Mandat dječjih vijećnika je 2 godine. Ako dječji vijećnik bude razriješen prije isteka mandata, dužnost preuzima njegov izabrani zamjenik.

ŠTO AKO SE NE ŽELIŠ KANDIDIRATI ILI NE BUDEŠ IZABRAN?

Na izborima za Dječje gradsko vijeće glasuj za onog kandidata kojeg smatraš najboljim predstavnikom i zastupnikom želja, potreba i interesa učenika tvoje škole. Dječji vijećnik treba biti povjerljiva i odgovorna osoba u pogledu izvršavanja dužnosti i obveza, osoba koja se zalaže za interese svih učenika, budući da je kadra prihvatiti argumentirana mišljenja drugih. Svom vijećniku iznosit ćeš želje, mišljenja i prijedloge o temama važnima za život djece u Osijeku.

> Informacije o nastavi  > Vijeće učenika  > Studeni