preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Mladost" Osijek

Vijesti

HUMANITARAC MARIJAN GUBINA U OSNOVNOJ ŠKOLI „MLADOST“

Autor: Petar KOPUNOVIĆ LEGETIN, Ivana Kovač, 19. 11. 2017.

„Svijet možemo mijenjati čineći svaki dan barem jedno malo dobro djelo. Doći kući i zagrliti roditelja. Pokazati ljubav bližnjima.“

 

Dana 17. studenoga 2017. godine našu je školu posjetio humanitarac i mirotvorac Marijan Gubina, autor autobiografskog romana 260 DANA. Održao je predavanje pod nazivom MIROTVORAC na koje su bili pozvani učenici sedmih razreda kao i svi učitelji i djelatnici naše škole. Predavanje je bilo održano u svečanoj dvorani s početkom u 11 sati, a organizirano je povodom obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Organizator predavanja bio je vjeroučitelj Petar Kopunović Legetin.

Na početku predavanja učenicima i gostima naše škole obratio se ravnatelj Josip Jukić, a vjeroučitelj Petar Kopunović Legetin najavio je naše goste Marijana Gubinu i gradonačelnika Osijeka Ivicu Vrkića te nas ukratko upoznao sa sadržajem predavanja pod nazivom MIROTVORAC.

Humanitarac i mirotvorac  Marijan Gubina u jednosatnom je predavanju pričao o proživljenim strahotama tijekom 260 dana provedenima u logoru za vrijeme Domovinskog rata. Tijekom predavanja ulomke iz autobiografskog romana 260 DANA čitala je učiteljica Marta Gubina u pratnji glazbene izvedbe na violini učenika sedmoga razreda Alexa Čape.Učenici su s velikim zanimanjem slušali iskustvo čovjeka i njegove preporuke o promišljanju o njihovoj sadašnjosti i budućnosti. Na kraju  predavanja Marijan se zahvalio gradonačelniku Ivici za uspješnu provedbu mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja te ga pozvao da se svim nazočnima obrati s nekoliko riječi. Iz njegova obraćanja ističemo sljedeće:

 

„ Vi imate pred sobom pravog heroja rata i heroja mira. Njima se treba klanjati i kada oni govore, mi obični smrtnici najbolje da šutimo. Hrvatstvo se najbolje može braniti tolerancijom, idejom da se nikoga ne mrzi i da se svakoga voli. Mladi ste, otvorite oči, imate sjajnu državu, imate izvrsne uvjete, prave profesore,učitelje. Na vama je budućnost!“

 

Nakon održanog predavanja učenici su Marijanu postavljali pitanja na koja je Marijan rado odgovarao.

 

Marijan Gubina rođen je 1981. godine u Vinkovcima. U ljeto 1991., zajedno s obitelji, kako sam kaže, nalazi se u krivo vrijeme na krivom mjestu - biva zarobljen i 260 dana provodi u srpskim koncentracijskim logorima. Nakon rata, silnih trauma i osobnih gubitaka Marijan se ne predaje očaju. Šalje nam poruku mira, ljubavi i tolerancije. Njegova iskustva usmjerila su ga na pomaganje drugima kroz različite humanitarne i mirotvorne aktivnosti. Danas živi u Osijeku  sa suprugom Martom, kćeri Anastazijom i sinom Marijanom.

 

Razgovarali smo s Marijanom te u nastavku pročitajte intervju!

 

Čuli smo da ste objavli autobiografski roman 260 DANA. Možete li nam ukratko ispričati o čemu ste pisali?

 260 DANA simboličan je naziv, odnosno mojih 260 dana provedenih u logoru, kao forma autobiografski kratki roman sadrži opis tih dana i te kalvarije.

 Sutra se, 18.11., obilježava obljetnica pada Vukovara. Kakve Vas emocije prožimaju?

Uvijek su iste emocije kada odajemo počast žrtvama rata. S jedne strane jedna tuga, a opet s druge strane jedna velika radost.

 Kao desetogodišnji dječak bili ste, patili ste u logoru punih 260 dana. Kako ste sve to izdržali?

 Teško, no izdržao sam i potvrdio samo da čovjek može izdržati apsolutno sve.

Što Vam je dalo snagu da izdržite sve strahote koje ste preživjeli?

 Ljubav i briga prema drugim članovima obitelji, vjera neupitno i želja za životom.

 Što ste sve naučili iz tog strašnog životnog iskustva? Što ste naučili o čovjeku, o Bogu, o vjeri?

 O čovjeku sam naučio to da je čovjek nešto predivno i da jednako tako može biti i nešto najružnije, spreman činiti i velika dobra djela, ali spreman činiti i najveća zlodjela. Što sam naučio o vjeri, što sam naučio o Bogu? O vjeri sam naučio, prije svega sam naučio vjerovati, naučio sam da se treba truditi živjeti život vjernika, a o Bogu sam naučio to da se s Bogom nema potrebe i smisla svađati, nego da se Bogu treba moliti.

 Možete li nam nešto reći o programu MIROTVORAC?

 Ima međunarodni karakter, provodimo ga u Hrvatskoj, Poljskoj, Njemačkoj, Bosni i Hercegovini, prihvaćanje apsolutno svih, radimo na povećanju tolerancije, na uvažavanju raznolikosti, na nenasilju. Vidjele ste i same da je moj osnovni cilj potaknuti učenike na razmišljanje, ohrabriti ih da se ne stide pokazati ljubav, a kada pričamo o Mirotvorcu, meni neupitno je najdraže to što vidim vaše reakcije, vidim da uspijevam utjecati pozitivno na vas i raduje me što će danas 200-300 roditelja dobiti zagrljaj, dobit će od svoje djece potvrdu ljubavi.

 

Član ste humanitarne neprofitne udruge AUXILIUM. Objasnite nam što je cilj rada navedene udruge?

 Udruga je humanitarnog karaktera i bavi se različitim društvenim problemima, no nama najbitnije je uz razvoj kulture mira i rješavanje socijanih problema. Trudimo se pomoći što većem broju obitelji koje su u potrebi da im pomognemo, pokušavamo utjecati na građane da budu sve više senzibilizirani i da pomažu drugima.

 Mi mislimo da nije lako biti mirotvorac. Na koji se način postaje mirotvorac?

Ne postoji u životu ništa što je lako. Postoji teško, još teže i još teže, no treba prihvatiti da je život težak i da mi moramo svaki dan raditi na tome da on bude ljepši, bolji i nešto lakši, ali nikako ne lagan jer to ne postoji, to je istina. Mirotvorac se postaje u onom trenutku kada sami u svojoj glavi odlučite da ćete se baviti razvojem kulture mira, da ćete ustrajati na tom radu neovisno o tome koliki otpor bude bio s druge strane. Mir, kao mir počinje u glavama svima nas.

 Svijet je pun nasilja. Na koji bismo način mogli razvijati i širiti mir u svijetu?

 Moramo se truditi, svaki pojedinac mora preuzeti odgovornost za svoja djela i za svoja nedjela, svaki pojedinac ne treba gledati druge, analizirati što drugi čine ili ne čine. Mi se prije svega trebamo baviti samim sobom, trebamo se truditi da budemo mi bolji ljudi, znači svaki čovjek treba sebe stvarati, izgrađivati da bude bolji i samim time kao primjer će utjecati na druge.

Kako se vidite u budućnosti?

 U budućnosti se vidim jednako kao i sada samo  s malo većim brojem ukućana, možda s malo manje posla, ali evo, ništa previše ne bih mijenjao.

Želite li još nešto reći, a mi nismo pokrili pitanjima?

 Pa..mislim da nemate dovoljan kapacitet baterija da ja kažem sve što bih ja još mogao reći (smijeh), no mogu vam se samo zahvaliti  na tome što ste zainteresirani za ovu temu i što ste vidim aktivni. Niste samo u školi da bi nešto naučili, nego  dajete sebe dodatno, vjerovatno je to izvannastavna aktivnost, no što god bilo veliko vam hvala što se trudite biti bolji.

 Kada bismo vas zamolili da poručite nešto mladima, odraslima, kako bi glasila Vaša poruka?

 Činite dobro kako bi vam se isto što prije vratilo.

 

  Hvala Vam što ste posjetli našu školu, hvala Vam što ste nas nečemu novome naučili, što ste nas potaknuli na razmišljanje o širenju mira i ljubavi. Hvala Vam što nas potičete da ne mrzimo nego da ljubimo svog bližnjega i praštamo!

Redom hrvatskog pletera predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović je 15. studenoga  uručila priznanja i odlikovanja brojnim znanstvenicima, sportašima, kulturnim djelatnicima, humanitarcima za njhov doprinos na različitim  poljima društvenih djelatnosti. Gospodine Marijane, među njima ste bili i Vi i ovim putem Vam od srca čestitamo i ponosni smo što je naš sugrađanin dobio priznanje i odlikovanje za niz humanitarnih programa i projekata. Želimo Vam puno uspjeha u daljnjem radu kao i u privatnom životu. I znajte, vrata naše škole su Vam uvijek otvorena!

 

 Hvala vam!

Sara Relatić, Sara Gorjanac, Sara Banjeglav, 7.b

ALBUM

 

 

 

 

 








 

           POVEZNICA

           2022./2023.

 

          POVEZNICA

          2021./2022.

 

          POVEZNICA

        ADVENT 2022.

 
list OŠ "Mladost"
 
eTwinning projekt

 
 

             PROJEKTI

 

 

   

              VIJESTI

 
 

PODRŠKA UČENICIMA I RODITELJIMA

Dragi učenici i roditelji,
ukoliko u ovom periodu imate potrebu za dodatnim savjetima ili podrškom slobodno se obratite Stručnoj službi škole putem službenog maila:
 osmladost.strucnasluzba
@gmail.com
 
   Stručna služba škole
 

 
ŠKOLSKA PREHRANA

      PROJEKT:  

   "Škole jednakih         mogućnosti 2"

  

Priloženi dokumenti:
Skole jednakih mogucnosti 2.pdf

 
PRODUŽENI BORAVAK
 

 RASPORED   KAKO NAS

   ZVONA      PRONAĆI ?

   

 
ŠKOLSKA PREHRANA
 

   

 
 
SIGURNIJI INTERNET

    

 

 

    

 

 

         

 
 > U školi Mladost...
CMS za škole logo
Osnovna škola "Mladost" Osijek / Sjenjak 7, HR-31000 Osijek / www.os-mladost-os.skole.hr / ured@os-mladost-os.skole.hr
preskoči na navigaciju