AKTIVNOSTI, RADIONICE

Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Ana Boras, 22. 3. 2024. 09:22

21. ožujka 2024. u našoj školi obilježen je  Svjetski dan osoba s Down sindromom

Datum 21.3. simbolizira tri reprodukcije 21. kromosoma (trisomija) što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom. Dan se obilježava nošenjem različitih („rasparenih“) i šarenih čarapa kako bi se skrenula pozornost javnosti na potrebu uvažavanja različitosti. Na taj način podižemo svijest o problemima i preprekama s kojima se susreću djeca i osobe s Down sindromom.

Učenici i djelatnici naše škole su u znak podrške osobama s Down sindromom obukli šarene rasparene čarape.

Edukacijska rehabilitatorica Ana Boras održala je radionicu o Downovu sindromu u trećim razredima na kojoj su učenici pisali poruke podrške za osobe s Down sindromom.

Nacionalni dan edukacijskih rehabilitatora

Autor: Ana Boras, 26. 2. 2024. 11:01

Međunarodni dan disleksije

Autor: Ana Boras, 6. 10. 2023. 16:33

Dana 6. listopada obilježava se Međunarodni dan disleksije, a i cijeli mjesec listopad posvećen je svjesnosti o disleksiji. Ovaj dan se obilježava s ciljem razvijanja svijesti šire zajednice o problemima s kojima se suočavaju djeca i odrasle osobe s disleksijom.

Disleksija je neurološki poremećaj koji ometa učenje i obradu jezika, očituje se u problemima s čitanjem, pravopisom, pisanjem, govorom i/ili slušanjem. Osobe s teškoćama čitanja jesu one osobe koje teško dekodiraju tekst, čitaju sporo, nerazgovijetno i ne razumiju pročitano. Disleksija nije bolest i ne liječi se, ali se prikladnom terapijom kod logopeda može znatno ublažiti.

Disleksija se pojavljuje diljem svijeta i nije vezana za kulturu i jezik. Također nije uvjetovana inteligencijom ni drugim sposobnostima, a nije ni problem ponašanja i motivacije. Procjenjuje se da u Hrvatskoj 10% stanovništva pati od disleksije.

Disleksija stvara naročito velike probleme u školovanju. U Hrvatskoj osnovne škole pohađa oko 350 000 djece, prema tome oko 3 500 djece treba pomoć da bi prevladali teškoće i uspješno se školovali, sukladno svojim sposobnostima i željama.

> Stručna služba  > Kutak edukacijskog rehabilitatora  > Aktivnosti