Projekt “Od Osijeka do Oxforda s Oscarom Nemonom”

Posjet Židovskom groblju

Autor: Jasna Jakopović, 30. 10. 2023. 16:03

Tijekom prošle školske godine provodili smo projekt „Od Osijeka do Oxforda s
Oscarom Nemonom“. Kroz projektne aktivnosti upoznali smo naše učenike i lokalnu
zajednicu s našim svjetski poznatim sugrađaninom Oscarom Nemonom. Zbog tehničkih
razloga, prošle školske godine nismo bili u mogućnosti posjetiti Židovsko groblje u Osijeku, što je bila jedna od naših planiranih aktivnosti.
Završetkom gradnje podvožnjaka u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića uspjeli smo
realizirati i našu posljednju aktivnost. Ugodno listopadsko poslijepodne, 17. listopada,
iskoristili smo za posjet ovom zaista posebnom osječkom groblju.
Sa svim zanimljivostima i posebnostima ovoga groblja upoznao nas je poznati osječki turistički vodič Vlado Pest.
Saznali smo više o tradiciji oblikovanja i gradnji nadgrobnih spomenika i običajima
uređivanja grobnih mjesta u židovskoj kulturi. Pronašli smo i posljednje počivalište bake i  djeda našeg Oscara Nemona, Johane i Leopolda Adlera. Upravo ovaj nadgrobni spomenik privlači pozornost svojim izgledom, izrađen u obliku otvorene knjige, a izradio ga je sam Oscar Nemon.
Saznali smo da je ovo, jedno od dva židovska groblja u našem gradu, što nam svjedoči   o nekada velikoj židovskoj zajednici u Osijeku.
Nažalost, groblje djeluje pomalo zapušteno jer potomaka mnogih ukopanih više nema u Osijeku.

Klikni na VIŠE i pogledaj fotografije.

Poziv na Tjedan židovske kulture u OŠ "Mladost" Osijek

Autor: Marijeta Kvetek, 24. 9. 2023. 20:00

Od ponedjeljka 25. rujna do petka 29. rujna 2023. obilježavamo Tjedan židovske kulture u Osnovnoj školi "Mladost" Osijek krovne teme “Sjećanje”. Događaj je to koja se odvija u sklopu Mjeseca židovske kulture u Osijeku koji ima najbogatiji takav program u Europi.
Kako dio programa (edukativna šetnja “Tragom Oscara Nemona”) ima narav prenošenja žive baštine, njom smo postali i dio ovogodišnjih Dana europske baštine (https://bit.ly/ŽivaBaština2023) Ministarstva  kulture i medija Republike Hrvatske.
U holu škole pogledajte našu tematsku izložbu “Sjećanje”.

Program je otvoren za javnost, a pojedinim temama možete nazočiti na više lokacija.
Klikom na poveznicu  VIŠE  možete pogledati raspored tema kroz tjedan.

Dobrodošli !

> Informacije o nastavi  > Povijesni kutak