PROJEKT “OBRAZOVANJE ZA ODRŽIVI PLANET”

Autor: Marijana Ivošević, Zorica Mohnacki, 20. 5. 2020.

U nastojanju da učenike pripremimo za prikladno djelovanje u društvu i pružimo im spoznaje o potrebi života po načelima održivog razvoja, uključili smo se u projekt Obrazovanje za održivi planet. Nositelj projekta je Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek, a projektni partneri su osim Osnovne škole “Mladost” i Osnovna škola “Ivana Brlić Mažuranić” te Općina Strizivojna. U projektne aktivnosti uključeni su naši učenici petih i šestih razreda i učiteljice Nikolina Mandić-Gregić, Zorica Mohnacki, Ljubica Selak_Zeljko, Jasna Rebrina i Jasna Jakopović.

Projekt je usmjeren na povećanje uloge organizacija civilnog društva u podizanju svijesti te razvoju kompetencija učenika, nastavnika te lokalne zajednice o održivom razvoju kroz osmišljavanje i provedbu 5 programa izobrazbe s temama zaštite okoliša, gospodarenja otpadom, održive potrošnju, klimatskih promjena, energetske efikasnosti i održivog korištenja prirodnih resursa.

Od početka školske godine 2019./2020. učiteljice su sudjelovale u brojnim edukacijama. Za učenike su bile organizirane edukativne radionice na temu “Održivo gospodarenje otpadom”, “Klima i energija” i “Zaštita okoliša”. U listopadu su učenici u pratnji učiteljica posjetili reciklažno dvorište u Osijeku, a u studenom prisustvovali  predavanju “Održiva potrošnja” koje je održala Tanja Popović Filipović iz Centra za edukaciju i informiranje potrošača.

Na edukativnim radionicama su aktivno i sa oduševljenjem sudjelovali u raznovrsnim aktivnostima i integraciji sadržaja održivog razvoja kroz nastavu prirode, geografije i matematike. Svoja iskustva prenosili su drugima učenicima škole na sastancima Vijeća učenika. Tijekom radionica nastali su brojni kreativni radovi koje možete vidjeti na fotografijama.

Zorica Mohnacki, koordinator projektnih aktivnosti za OŠ “Mladost“, Osijek

FOTO-GALERIJA