Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Sanja Lazić, Krunoslava Lukač, 20. 10. 2022.

Klikom pokreni videozapis

Dana 18. listopada 2022. godine, proslavili smo Dane kruha I zahvalnosti za plodove zemlje. U manifestaciji i programu tog lijepog sunčanog jesenskog dana, sudjelovali su učenici i djelatnici OŠ „Mladost“, OŠ Frana Krste Frankopana, Dječjeg vrtića Sjenčica i Dječjeg vrtića Jabuka, predstavnici Gradske četvrti Novi Grad te župa sv. Ćirila i Metoda Osijek.

Program zahvalnosti za kruh koji je izvor životne radosti započeo je nastupom Dječjeg vrtića Sjenčica. Sve okupljene iznenadili su i obradovali himnom svog vrtića, recitacijom „Ponudi kruh“ te pjesmom „Pekar“. Potom su nastupila djeca Dječjeg vrtića Jabuka s dvjema recitacijama „Zrno“ i „Mlin“. Svečanost su nadalje uljepšali zboraši OŠ Frana Krste Frankopana  veselom i razigranom izvedbom pjesme „Planet šareni“ i recitacijom „Kruh naš“. Pjesmu zahvalnosti „Kruše života“ pjevali su radosno i učenici OŠ „Mladost“ te su izveli recitaciju „Bakin kruh“.  Nakon prvog dijela programa, svima nazočnima su se obratili s nekoliko riječi svi koji su zaslužni na organizaciji ovako lijepe svečanosti. To su ravnatelji navedenih škola, gospodin Josip Jukić i Antun Ptičar, predsjednik Gradske četvrti Novi Grad, gospodin Luka Došen. Svečanost ne bi bila potpuna bez molitve i blagoslova kruha i plodova koje nam zemlja daje. Zato je župnik župe sv. Ćirila i Metoda, Alojz Kovaček podijelio Božji blagoslov svim nazočnima, kruhu i hrani koja nam je darovana. Preostalo je nakon toga samo uživati u zajedništvu, druženju, blagovanju hrane, krušnih proizvoda, slastica i svih blagodati duž šetnice na mirisnim štandovima. Privlačili su bake i djedove, mlade i djecu, prolaznike, roditelje i učenike.

Treba se uvijek sjetiti da je kruh veliki Božji dar i blagoslov. Mnogi među nama ga nemaju. Zato smo kao škola sudjelovali u humanitarnoj akciji za potrebite obitelji naše škole, župe i Gradske četvrti. U tome nam je pomogao župni Caritas. Radosnog srca i puni doživljaja završili smo obilježavanje ove lijepe manifestacije. U sjećanju će nam ostati poruka kako je lijepo biti „dobar kao kruh“.