Posjet Kopačkom ritu u okviru projekta LIFE Danube Free Sky

Autor: Zorica Mohnacki, 29. 5. 2023.

Javna ustanova Park prirode Kopački rit provodi projekt Transnacionalne zaštite ptice uz rijeku Dunav pod nazivom LIFE Danube Free Sky.  Glavni cilj projekta je povećati stopu preživljavanja ptica primjenom zaštitnih mjera na dalekovodima.

Učenici sedmih razreda, u pratnji razrednica Zorice Mohnacki i Ljubice Selak-Zeljko, posjetili su Kopački rit kako bi sudjelovali u volonterskoj akciji promatranja ptica.

Dana 26. 5. 2023. krenuli smo na integriranu terensku nastavu kemije i sata razrednika. Djelatnici JU Parka prirode priredili su nam toplu dobrodošlicu i poveli u avanturu kroz ljepote Posebnog zoološkog rezervata. Tijekom šetnje nasipom i vožnje brodom vidjeli smo brojne vrste ptica, poput orla štekavca, bjelobrade čigre, sive i bijele čaplje, bijele rode, kormorana i druge. Saznali smo mnogo o važnosti Kopačkog rita za naš kraj, o njegovoj bogatoj bioraznolikosti, ali i o stradavanju ptica od strujnih udara i sudara sa dalekovodima. Vidjeli smo Kopački rit u najljepšem izdanju, ispunjen vodom koja donosi i stvara život. Voda je tema našeg istraživanja iz kemije. Na terenu upoznali smo način uzimanja uzoraka vode, a u školi radit ćemo pokuse s vodom iz Jezera Sakadaš.

Pogledajte naše fotografije i sigurno ćete poželjeti posjetiti Park prirode Kopački rit koji često nazivaju europskom Amazonom.

Zahvaljujemo djelatnicima JU Park prirode Kopački rit na prekrasno provedenom poučnom danu!

FOTO-ALBUM

Učiteljica kemije: Zorica Mohnacki