POSJETILI SMO SOLARNU KUĆU

Autor: Marijana Ivošević, Zorica Mohnacki, 24. 4. 2015.

Povodom obilježavanja Dana obnovljivih izvora energije, 6.a i 6.b razred je posjetio solarnu kuću uz pratnju učiteljica Zorice Mohnacki, Ane Martinčević, Nade Jovanović, Smiljane Roguljić i Nikoline Mandić.

Dočekao nas je uljudan domaćin, Domagoj Dvoržak i na vrlo zanimljiv način poučio kako uštedjeti energiju i kako  goleme količine energije u prirodi mogu poslužiti u korisne svrhe, a da pri tome ne onečišćujemo okoliš.

Dojmovi učenika nakon terenske nastave:

Najviše mi se svidjelo predavanje o energiji i konstrukcija kuće. Zapamtila sam da su LED lampe najštedljivije i da se sva energija iz solarnih ploča čuva u prostorijama sa kamenim zidovima. Također sam naučila da u štednim žaruljama ima žive i što trebamo napraviti kada nam takva žarulja ispadne.

Lea Kodžoman, 6.b

Meni se tamo jako svidjelo. Kuća s južne strane ima puno velikih prozora i solarnih ploča kako bi se iskoristilo što više energije. Domaćin nam je mnogo toga pričao o štednji. Primio nas je u podrumsku prostoriju i pokazao prezentaciju. Tamo smo vidjeli model auta koji se kreće na vodu. Za mene je to bilo jako lijepo iskustvo i naučila sam nešto novo o solarnoj energiji i štednji energije.

Irina Dmitrović, 6.b

Dana 20.4. 2015. (ponedjeljak) šesti razredi su se zaputili u solarnu kuću u 10.00sati. Došavši, dočekao nas je uljudan domaćin. Pogledali smo prezentaciju o solarnoj energiji, te onda pano s raznim vrstama žarulja. S vanjske strane kuće bilo je mnogo solarnih ploča. Meni se osobno najviše svidio auto koji vozi na energiju iz vode i  sunca. Bilo je vrlo poučno i zanimljivo. Rado bih to ponovila.

Mateja Debeljak, 6.b

Odlazak u solarnu kuću bio mi je jako zanimljiv, prije svega sviđa mi se što smo išli pješice do solarne kuće. Dojam je bio pozitivan, mnogo smo toga naučili, iako mi je najdraži dio bio kada smo gledali žarulje i raspravljali o tome koje je svjetlo najbolje i najkorisnije. Drago mi je što smo naučili kako postupiti kada nam padne žarulja. Sviđa mi se što nije bilo dosadno i predugačko, nego je bilo kratko i izneseni su nam najvažniji podatci. Zbog toga mi je odlazak u solarnu kuću bio vrlo koristan i poučan.

Tamara Stanojlović, 6.a