Tjeskoba kod djece

Autor: Zora Junušić, 20. 4. 2020.

Trenutna situacija snažno utječe na sve nas, pa tako i na djecu. Roditeljima i skrbnicima  ponekad može biti teško prepoznati znakove tjeskobe jer ju djeca mogu iskazivati  drugačije od odraslih.

Evo nekoliko primjera znakova na koje trebamo obratiti pažnju:

• traženje sigurnosti, strah od odvajanja od roditelja
  • pojačana ljutnja ili zahtjevnost
  • želja za očuvanjem njihovih stvari
  • bolovi u glavi i trbuhu
  • razdražljivost, teškoće sa spavanjem

Podržite dijete u nošenju s nesigurnosti koju ova situacija izaziva:

• Ohrabrite dijete da se usmjeri na sadašnji trenutak (neka dijete na kratko prestane s onim što radi i odvoji vrijeme za usporeno i smireno disanje).

• Vježba progresivne mišićne relaksacije korisna je za otpuštanje stresa i tjeskobe, te pomaže djetetu da opusti svoje tijelo i um (opis vježbe se nalazi na kraju teksta u priloženom pdf dokumentu).

• Potaknite dijete da pokuša odgoditi misli koje ga opterećuju. Možete dogovoriti zajedničko vrijeme u danu tijekom kojeg „brinemo“ i tada mu nacrtajte ili zapišite svoje negativne misli. Na ovaj način pomažete djetetu da razvija kontrolu nad svojom brigom.

• Kada vaše dijete preplavi briga, tjeskoba ili nervoza, pomozite mu uključivanjem u vježbu koja se odnosi na sva njegova osjetila: „Što može osjetiti, čuti, namirisati, vidjeti i okusiti?“

• Rješavanje problema je odlična strategija koja mlađoj djeci pomaže pronaći rješenja za brigu. Na ovaj način razvijaju plan aktivnosti kojim pronalaze različite načine za rješavanje pojedinog problema.

• Odredite količinu vremena koje dijete provodi čitajući vijesti ili provjeravajući informacije na socijalnim mrežama.

• Održavajte rutinu, potičite kontakte s vršnjacima putem socijalnim mreža, mobitela i slično.

• Planirajte zajedničku igru i aktivnosti koje će vašem djetetu biti ugodne.

PMR-za-djecu-i-adolescente-HUBIKOT.pdf (671.30 KB)

> Stručna služba  > ŠKOLA ZA ŽIVOT NA DALJINU