„STAKLENKA ZAHVALNOSTI“

Autor: Marijana Ivošević, 11. 5. 2020.

Zahvalnost nas podsjeća  na to da čak i u najtežim okolnostima u našem životu ima i mnogo toga dobroga, onoga za što se vrijedi boriti. Čini nas povezanima sa  svijetom oko nas jer smo obično zahvalni nekome ili nečemu što je izvan nas samih.

Prisjećanje na stvari, ljude, događaje, trenutke koje nas ispunjavaju i na kojima možemo biti zahvalni pozitivno utječe na naše razmišljanje i zdravlje. Praksa zahvalnosti nas uči da razvijemo naviku opažanja dobrih stvari u našem životu te uživamo u njima u sadašnjem trenutku.

Ovu vježbu možete raditi s ukućanima, pretvoriti je u mali obiteljski ritual koji vas povezuje i veseli, možete je raditi sami, a i u dogovoru s nekom blisko osobom koja nije fizički uz vas.

• Nabavite staklenku ili kutiju kakva vam se sviđa.
  • Ukrasite je kako želite (možete je obojati izvana, omotati je nekom mašnicom ili papirom u boji).
  • Svakoga dana na papirić napišite barem jednu  stvar na kojoj ste toga dana zahvalni i ubacite u staklenku (sunčani dan, šalica mlijeka, iskrenosti prijatelja). Neka ta misao budi ugodan, topao osjećaj zahvalnosti u vama.
  • Malo po malo, staklenka će se puniti. Postajat će spremnik ugodnih misli i osjećaja, u koji možete posegnuti kad vam je teško.

Ako uključite i druge ukućane, na kraju tjedna organizirajte obiteljski sastanak na kojem ćete naglas čitati rečenice zapisane na papirićima. Možete se poigrati i pokušati pogoditi tko je zapisao koju rečenicu. To može biti prilika da se zbližite i naučite više jedni o drugima. 😊

školska psihologinja

> Stručna služba  > ŠKOLA ZA ŽIVOT NA DALJINU