Projekt “Od Osijeka do Oxforda s Oscarom Nemonom”

„Nes gadol hajah šam“ Vrteći vrh

Autor: Krunoslava Lukač, 1. 6. 2023.

Dana  25. svibnja 2023. godine obilježen je Dan škole u OŠ „Mladost“ Osijek u obliku radionica na temu KRUG. Radionice su zamišljene kao zajednička aktivnost učenika, njihovih roditelja i djelatnika škole. U sklopu obilježavanja Dana škole predstavljen je i cjelogodišnji projekt „Od Osijeka do Oxforda s Oscarom Nemonom“  koji je na poseban način pokazao značenje riječi KRUG (u projektu smo napravili KRUG: Nemonovi osječki dani - njegov umjetnički opus i stvaralaštvo – obiteljski korijeni i židovska kultura – Nemonovi engleski dani – Dan sjećanja na holokaust – radionica keramike u Suzi).

Život i umjetnički opus poznatog osječkog kipara židovskoga podrijetla svjetskoga glasa bili su inspiracija za radionicu pod nazivom „Nes gadol hajah šam“, što u prijevodu znači „veliko se čudo dogodilo ondje“, čuvajući tako uspomenu na čudo ulja koje se je dogodilo u Svetom Hramu u Jeruzalemu, kojom smo željeli upoznati sudionike radionice s igrom čuvenog zvrka s kojim se djeca i odrasli rado poigraju tijekom blagdana Hanuka. Zvrk ima naziv dreidel, što u prijevodu znači „vrteći vrh“, poznat je i kao sevivon. Zvrk ima šiljasti vrh te četiri stranice, svaka sa po jednim hebrejskim slovom: nun (נ), gimel (ג), hej (ה) i šin (ש). Ova četiri slova su skraćenica za „nes gadol hajah šam“.

Za radionicu nam je bio potreban zvrk, dreidel, pa smo prvo trebali izraditi zvrkove. U tomu nam je pomogao gospodin Dragan Koprivec koji ih je u svojoj radionici izradio od drveta. Potom su ih učenici koji su sudjelovali u projektu bojali akrilnim bojama, a nakon sušenja pisali hebrejska slova nun (נ), gimel (ג), hej (ה) i šin (ש). Sada su naši zvrkovi bili spremni za radionicu.

Sudionike radionice upoznali smo s jednostavnim pravilima igre, kratko im demonstrirali igru i igra „Zavrti vrteći vrh u krug!“ mogla je započeti. Budući da su sastavni dio ove zanimljive igre zamotani bomboni i čokoladice, sudionici su se mogli zasladiti i tako doživjeti ovu igru koja nas je povezala s umjetnikom koji je ostavio veliki trag u našemu rodnome gradu i svijetu. Voditelji ove radionice bile su učiteljice Jasna Jakopović, Marijeta Kvetek i Krunoslava Lukač.

Krunoslava Lukač

> Informacije o nastavi  > Povijesni kutak