AKTIVNOSTI

STEM PROJEKT- Znaš li kuda ideš?

Autor: Brankica Majdiš, 30. 11. 2023.

SAŽETAK PROJEKTA:

U školskoj godini 2023./2024., daroviti učenici (7. i 8. razred) će na dodatnoj nastavi fizike, kemije i matematike istražiti na kojemu principu djeluje kompas te će predložiti materijale pomoću kojih će sastaviti iste. Pri tome će se učenici pobliže upoznati  s pojmom magnetskog polja, magnetskih silnica te istražiti djelovanje magnetskog polja Zemlje. Istražit će svojstva prirodnih i umjetnih materijala te predložiti one koji su pogodni za izradu kompasa. Kako bi i sama naprava bila izrađena skladno i lako uporabljivo, učenici će istražiti i proširiti svoje znanje o skladu u građevini, umjetnosti, arhitekturi, odnosno o omjerima te primijeniti metodu zlatnog reza.

Pri obogaćivanju učeničkog znanja pomoć i suradnju ostvarit ćemo s Odjelom za fiziku, Odjelom za kemiju, Udrugom kemičara Alumni KeMo u Osijeku,  te Fakultetom primijenjene matematike i informatike pri Sveučilištu J.J. Strossmayera u Osijeku.

Učitelji mentori su:

Filip Savanović, učitelj fizike,

Zorica Mohnacki, učiteljica kemije,

Brankica Majdiš, učiteljica matematike

Cilj projekta:

Međugeneracijskom suradnjom obogatiti znanje i vještine darovitih i potencijalno darovitih učenika viših razreda osnovne škole u STEM području. Istraživačkim učenjem omogućiti učenicima dublje razumijevanje matematike, fizike i kemije te ih poticati na suradničko učenje, razvoj znanstvene znatiželje i motivirati ih na kreativno pronalaženje rješenja. Ovakvim pristupom okružje za učenje i motivaciju želimo učiniti održivim.

Trajanje projekta

Tijekom školske godine, od mjeseca studenog 2023.  -  lipnja 2024.

Razrada:

studeni 2023.

• upoznavanje učenika s ciljevima projekta
  • podjela u  skupine
  • učeničko istraživanje o kompasu te potrebnim znanjima koja trebaju nadograditi: djelovanje magnetske sile Zemlje, princip rada kompasa, kemijska i fizikalna svojstva materijala pogodnih za izradu kompasa, sklad u izradi (omjeri i metoda zlatnog reza)
  • zadavanje rubrika koje prate kvalitetu urađene učeničke aktivnosti kroz pojedine etape projekta
  • rubrike koje prate kvalitetu izrade proizvoda

prosinac 2023. – veljača 2024.

• posjet učenika Odjelu za fiziku, Odjelu za kemiju,  Fakultetu primijenjene matematike i informatike pri Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku radi sudjelovanja u radionicama i predavanjima, a u svrhu bogaćenja znanja učenika 7. i 8. razreda osnovne škole
  • radionice u školi  pod vodstvom članova udruge Alumni KeMo u svrhu razvijanja vještina eksperimentalnog rada
  • postavljanje istraživačkih pitanja, oblikovanje pretpostavki, izgradnja prototipova kompasa

> Informacije o nastavi  > STEM - projekti  > Projekt "Znaš li kuda ideš?"